2ος Διεθνής Ημιμαραθώνιος Πάτρας: 4.000 δρομείς – Νικητής στα 21χλμ ο Ιβάν Σιούρις με ρεκόρ αγώνα

Η Πάτρα είναι σήμερα η πρωτεύουσα του κλασικού αθλητισμού και του δρομικού κινήματος. Κι αυτό γιατί 4.000 δρομείς κάθε ηλικίας, εθνικότητας και φύλου ξεχύθηκαν στους κεντρικούς δρόμους της πόλης, μετέχοντας στον 2ο Patras Half Marathon.

Η δράση ξεκίνησε στις 09.00 από την πλατεία Γεωργίου, όταν δόθηκε η εκκίνηση του κυρίως event, του ημιμαραθωνίου των 21.097μ., με τη διαδρομή να εστιάζει κυρίως στο παραλιακό μέτωπο της Πάτρας. Η συνέχεια στις 12.05 με τον αγώνα των 5χλμ. με τις περισσότερες συμμετοχές, ενώ στις 13.00. η εκκίνηση στον Παιδικό αγώνα του 1χλμ. στον οποίο θα τρέξουν 800 μικροί φίλοι του κλασικού αθλητισμού.

Νικητής του ημιμαραθωνίου των των 21.097μ. αναδείχθηκε ο σπουδαίος δρομέας Ιβάν Σιούρις με χρόνο 1.05.21, καταρρίπτοντας το δικό του περσινό ρεκόρ! Στις πρώτες δηλώσεις του ο νικητής του αγώνα ήταν περιχαρής, υποσχέθηκε πως θα βρεθεί στην Πάτρα και του χρόνου ενώ απηύθυνε ανοικτή πρόσκληση σε άλλους αθλητές: «Ελάτε στην Πάτρα να κάνετε νέο ατομικό ρεκόρ»!

Πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ήταν η Νάνσυ Κοκκορού από την Σπάρτη, με χρόνο 1.21.39.