Σα08082020

ΑνανέωσηΠα, 07 Αυγ 2020 10am

Πέρασε στον τελικό ο Προμηθέας!

Η μεγάλη ώρα της Πάτρας έφτασε! Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε το Περιστέρι Winmasters με 67 - 61 στην κεντρική σάλα του “Δημ. Τόφαλος”. Για πρώτη φορά στην οστορία του προκρίνεται στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο Κρήτης την Κυριακή 16 Φεβρουαρίου.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος και πέτυχε 15 από τους 17 πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο και τελείωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους και 7 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν πάντως ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους Πατρινούς να παίρνουν προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο και να φθάνουν τη διαφορά ακόμη και στο +13 (61-47) στην τέταρτο περίοδο.

Κάπως έτσι, η “αντεπίθεση” των τυπικά φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά δεν είχε μεγαλύτερο αποτέλεσμα, από το να μειώσει τη διαφορά στο τελικό 67-62. Η ομάδα του Γιατρά πανηγύρισε έτσι και την πρώτη πρόκρισή της σε τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει λογικά την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 9 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπαμπ (0/3 τρίποντα), Λίποβι 2, Αγραβάνης 11 (3/5 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 26 (6/8 βολές, 4/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης, Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 13 (2/6 βολές, 4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζόουνς

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Μπλέικ 3 (1), Σκορδίλης 8 (4/7 δίποντα), Σαλούστρος 2 (6 ριμπάουντ), Μορέιρα 14 (4/10 βολές, 5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Καράμπελας 5, Βασιλόπουλος 3 (1), Κέιν 4 (2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάτσερ 13 (5/6 βολές, 1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Γκρέι 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μόουζες 4 (8 ριμπάουντ)